Dane kontaktowe
Biebrzański Park Narodowy
Osowiec-Twierdza 8
19-110 Goniądz
tel. +48 85 738 30 49
fax +48 85 738 30 21
pokój nr 26
e-mail: Adam.Bernatowicz@biebrza.org.pl
Intranet
Wizyta studyjna na terenie Górnej Biebrzy.
W dniach 12-13 października 2017 roku pracownicy projektu LIFE13 NAT/PL/000050 wzięli udział w wizycie studyjnej na terenie Górnej Biebrzy, gdzie realizowany jest projekt LIFE11/NAT/PL/422 "Ochrona siedlisk mokradłowych doliny Górnej Biebrzy". W ramach wizyty, uczestniczyliśmy w wyjeździe terenowym i wymienialiśmy dotychczasowe doświadczenia z prowadzenia projektów.
Stałym elementem założeń wpisanych w realizację działań projektowych LIFE jest budowanie sieci wymiany informacji i doświadczeń pomiędzy zespołami prowadzącymi projekty. Wizyty pozwalają na bezpośrednią weryfikację realizowanych założeń projektowych oraz znalezienie nowych rozwiązań, lub też udoskonalenie już istniejących.
Na obszarze Górnego Basenu Biebrzy występuje szereg cennych i bardzo rzadkich gatunków flory i fauny, a także zagrożonych i ciekawych siedlisk przyrodniczych. Najcenniejsze z nich objęte zostały siecią Natura 2000 i działaniami ochronnymi projektu. Na największą uwagę zasługują następujące siedliska:
- torfowiska alkaliczne;
- torfowiska przejściowe i trzęsawiska;
- łąki trzęślicowe ;
- bory i lasy bagienne.
Jednym z głównych założeń projektu LIFE11/NAT/PL/422 "Ochrona siedlisk mokradłowych doliny Górnej Biebrzy" jest integracja ochrony przyrody ze zrównoważonym rozwojem lokalnym, w szczególności z turystyką, na obszarze Górnego Basenu doliny Biebrzy. W tym celu, w ramach działań projektowych, wybudowana została nowa infrastruktura turystyczna, w której skład wchodzą:
- 2 kładki turystyczne
- 5 wież widokowych
- 6 wiat turystycznych
- 12 zadaszeń turystycznych z ławkami
- 13 tablic informacyjnych
W trakcie wyjazdu terenowego – zwiedziliśmy tylko niektóre z nich. Wiata w Kropiwnie, kładka w Szuszalewie (dł. 1,9 km) oraz Nowym Lipsku (dł. 276 m.) wraz z tablicami informacyjnymi mają służyć skanalizowaniu ruchu turystycznego. Umożliwiają one społeczności lokalnej i turystom odwiedzenie najbardziej atrakcyjnych przyrodniczo i ornitologicznie miejsc tego rejonu nad Biebrzą. Zobaczyliśmy również efekty usypania drogi technicznej w Ostrowiu, pozwalającej przeprowadzać zabiegi ochronne w cennych siedliskach. Ostatnim punktem była ścieżka edukacyjna w przepięknych okolicznościach przyrody, zlokalizowana w obrębie kompleksu leśnego Trzyrzeczki.
Dziękujemy naszym kolegom z projektu LIFE11/NAT/PL/422 za poświęcenie nam czasu i trzymamy kciuki za dalszą pomyślną realizację zadań projektowych.
- autor: Małgorzata Stanek, data: 2017-11-21